Valldemossa

Valldemossa – najbardziej klimatyczne miejsca na Majorce znajdują się głównie w paśmie Sierra de Tramuntana. Valldemossa to również górskie miasteczko, które zachwyca turystów o każdej porze roku.


Bardzo wczesną wiosną, kiedy nie ma praktycznie turystów urzeka rozkwitem każdej rośliny w ogrodzie, po którym przechadzał się Chopin prawie 200 lat temu. Właśnie Valldemossa stała się na przełomie 1838 i 1839 roku na kilka miesięcy domem Chopina. Mimo ówczesnej niechęci lokalnych do polskiego artysty, aktualnie w opuszczonym klasztorze kartuzów, gdzie mieszkał Chopin, znajduje się ciekawe muzeum w pełni poświęcone jego osobie. Wchodząc do środka za niewielką opłatą pracownicy przywitają Was po polsku, a na każdym kroku spotkanie polskie flagi i podobizny Chopina. Niezbyt szerokie uliczki otoczone kamiennymi domami tworzą fenomenalny folklorystyczny klimat Valldemossy. Niepozorne kawiarenki kuszą zapachem świeżej kawy i delikatnych ensaimadas. Co rusz można napotkać dyskretne sklepiki z pamiątkami i lokalnymi wyrobami, a w sezonie zbiorów cytrusów mieszkańcy w koszach na ogrodzeniach zostawiają zapakowane cytryny, pomarańcze i limonki, które można wziąć za niewielką opłatą (zdecydowanie niższą, niż w supermarketach). Jeśli chodzi o smak cytrusów to już nie raz był tu omawiany, tego po prostu trzeba spróbować i poznać różnicę między smakiem i zapachem “sklepowych” owoców, a tych prosto z majorkańskiego drzewa.


Spokojne życie mieszkańców, bez zbędnego pośpiechu którego nie zakłóca hałaśliwa motoryzacja daje nam błogie wytchnienie, to kolejne miejsce w którym można się zatracić i, nie zwiedzając zbyt wiele, spędzić tam przyjemnie cały dzień, a nawet i dni. 


Panorama Valldemossy