Palma de Mallorca

La Seu

Najpopularniejszy punkt miasta to oczywiście katedra La Seu. Budowa tej największej świątyni miasta w stylu gotycko-renesansowym została zakończona w 1600 roku. Potężnych rozmiarów rozety, wspaniałe sklepienie i przede wszystkim ogromny rozmach katedry zrobią wrażenie na każdym zwiedzającym.


Palau de l’Almudaina. Tuż obok La Seu znajduje się inna zabytkowa budowla – pałac Almudaina. Jest połączeniem stylów aragońskich i arabskich. Wynika to z faktu, że został zbudowany podczas dominacji muzułmańskiej na terenach dzisiejszej Hiszpanii. Obecnie posiadłość jest oficjalną rezydencją Jego Królewskiej Mości podczas uroczystości państwowych i przyjęć w okresie letnim. Pałac można zwiedzać za niewielką opłatą, wewnątrz zobaczymy część przeznaczoną dla króla oraz część królowej, oprócz tego arabskie łaźnie, Wielką Salę, a także kaplicę św. Anny. Do pałacu należą egzotyczne ogrody S’Hort del Rei – piękne, symetryczne fontanny, bogata roślinność i silne wpływy andaluzyjskie nadane przez majorkańskiego architekta Gabriela Alomara stworzyły urokliwe miejsce do odpoczynku w przyjemnym cieniu drzew.

Zwiedzanie Palmy

Jak już wspominaliśmy najlepszym sposobem na zwiedzanie Palmy jest błądzenie po pięknych, klimatycznych uliczkach stolicy. Jednak jest kilka punktów “must see“, zdecydowanie wartych odwiedzenia. Koniecznie zajrzyjcie do Llotja – obiekt wybudowany w XVw. jako centrum handlowe dla kupców, dziś służy jako świetny przykład architektury gotyckiej. Kilka kroków dalej warto zwiedzić starówkę Palmy – Plaça de la Reina i popularną La Rambla. Trafimy tam na ekskluzywne butiki, przyjemne restauracje i sporo cienia wśród wiekowych platanów. Kolejnym must see jest Marina, piękne łodzie, jachty i katamarany mieniące się światłem obitym z lazurowej tafli morza śródziemnego. Przyjemna alejka z ławeczkami pozwolą nam się nacieszyć widokiem i zrelaksować.


Galeria


Co jeszcze?

Zwiedzając Palmę natraficie na mnóstwo sklepików z lokalnymi produktami – znajdziecie tam przede wszystkim suszone ostre papryczki, różnego rodzaju oliwy, wysokiej jakości produkty z mięsa takie jak Chorizo czy Sobrasada, liczne przetwory z pomarańczy z Sóller i oczywiście słodycze. Warto zatrzymać się w kilku różnych punktach oferujących regionalne produkty, samo przeglądanie półek jest jak niezapomniana wizyta w muzeum smaków i zapachów Hiszpanii.


Inne życie Palmy

Palma de Mallorca oprócz historycznych budowli, klimatycznych uliczek i niesamowitej atmosfery słynna jest także z licznych, bardzo dobrej jakości restauracji oraz z nocnego życia.

Z najnowszych danych wynika, że Palmę w 2018 roku odwiedziło ponad 9 milionów turystów z całego świata. Możemy Was jednak zapewnić – mimo popularnych wąskich uliczek, nie odczujecie przygniatających tłumów zwiedzających. Część z nich przesiaduje w knajpkach przegryzając tapas i popijając mocno schłodzoną sangrię z owocami. Inni kryją się w zabytkowych murach muzeów, odpoczywając od afrykańskiego słońca, a Wy możecie godzinami snuć się w urokliwym labiryncie uliczek Palmy.

Galeria