Majorka


Majorka – Największa wyspa Balearów, należy do wspólnoty autonomicznej Katalonii. Na tej wyspie zarówno hiszpański jak i kataloński obowiązują jako języki urzędowe. Może różnice między nimi nie są wielkie, ale Katalończycy lubią mocno zaznaczać swoją autonomię. Dlaczego to właśnie Majorka jest opisana tu w kontekście Hiszpanii? Ponieważ jest to kwintesencja półwyspu iberyjskiego zamknięta na wyspie o powierzchni zaledwie 3 640 km. Górskie krajobrazy stykają się z morzem śródziemnym, kuchnia pachnie owocami morza i cytrusami, na nizinach rozciągają się oliwne gaje, a nocami życie tętni w klimatycznych uliczkach.


Na Majorce miłośnicy górskich wspinaczek, spacerów czy tras rowerowych nie będą zawiedzeni. Sierra de Tramuntana to pas górski ciągnący się przez całą północną część wyspy. Najwyższy szczyt masywu to Puig Major i sięga 1445m n.p.m. Trasy i szlaki turystyczne są świetnie przygotowane. Dla ceniących sobie piaszczyste plaże i piękne podwodne widoki Majorka oferuje dziesiątki, jak nie setki, takich miejsc. Krystalicznie czysta woda, która w sezonie osiąga temperatury nawet 26 stopni Celsjusza, piaszczyste plaże i palmy to krajobraz wyjęty rodem z egzotycznych kierunków. Chcecie poznać najpiękniejsze plaże? Koniecznie zajrzycie tutaj.


Majorka to nie wyłącznie zapierająca dech natura. To także specyficzna architektura. Charakterystyczne kamienne domy bielone z jasnymi dachami to typowa zabudowa zarówno mniejszych jak i większych miejscowości. Hiszpanie, dumni ze swojej kultury, bardzo dbają o zabytkowe budowle. Dzięki temu możemy dziś podziwiać dzieła nawet z XII wieku. W części z nich widać silne wpływy arabskie, które są skutkiem dawnej dominacji muzułmańskiej. Chcąc utrzymać jednolity charakter architektury, nawet w nowych budynkach nie ma przesadnej nowoczesności, a wręcz przemycane są do niej elementy i zdobienia typowo arabskie. Na wyspie, mimo wielu turystów, panuje porządek, a służby dbają o czystość miast i plaż.


Ciężko przy opisie Majorki nie wspomnieć o lokalnych potrawach. Owoce morza, lokalne tapas i zimna sangria to idealne dopełnienie hiszpańskiego życia. Najbardziej popularne dania to te najprostsze – ośmiorniczki w oliwie z czosnkiem i pietruszką, oliwki delikatnie marynowane, daktyle w boczku czy różnego rodzaju sery. Pyszne, proste i jak na wysoką temperaturę lekkie i sycące potrawy. Do obiadu, deseru lub po prostu dla ochłody koniecznie musicie spróbować  sangrii, czyli schłodzonego białego lub czerwonego wina podawanego ze świeżymi owocami. Więcej informacji o hiszpańskiej kuchni i kilka ciekawych przepisów znajdziecie tutaj.