Kuchnia hiszpańska

Kuchnia Majorki jest typową kuchnią śródziemnomorską. Oprócz mięsa spotkamy tam owoce morza, ryby i duże ilości warzyw. Hiszpanie uwielbiają dobrej jakości wyroby mięsne: popularne jest Chorizo, szczególnie w wersji pikantnej, Fuet, czyli cienka kiełbasa z pleśnią – coraz częściej spotykana również w Polsce. Wysokiej jakości wieprzowina jest używana do produkcji regionalnego Camaiot, wyrobu bardzo podobnego do polskiego salcesonu. Najbardziej popularna jest jednak Sobrasada, czyli surowa, sezonowana kiełbasa wykonana z wieprzowiny z dodatkiem sporej ilości papryki w proszku. Co ciekawe, w niektórych knajpach zaproponują Wam ten przysmak z miodem! Sobrasada jest od 1996 roku wpisana w Unijnym rejestrze Chronionych Oznaczeń Geograficznych. 


Paella

Daniem, które niezaprzeczalnie każdemu kojarzy z Hiszpanią jest paella – występuje w różnych wersjach i odmianach, ale zawsze opiera się na głównej bazie, czyli ryżu gotowanego w specjalnej, charakterystycznej patelni z dwoma uchwytami. Ryż przygotowywany jest na bulionie mięsnym lub rybnym, koniecznie z dodatkiem szafranu… I od tego momentu zaczyna się fantazja – można dodać owoce morza, mięso z królika lub kurczaka i różnego rodzaju warzywa. Zawsze będzie smakować obłędnie. Tylko trzeba wybrać dobrą restaurację, lub pokusić się i samemu przygotować to wyjątkowe danie przesycone hiszpańskimi smakami.


Tapas to hiszpańskie przystawki, ale często bywa tak, że przy wysokich temperaturach, tapas to jedyne na co ma się ochotę. Ośmiorniczki, kalmary, świeże warzywa przygotowane na różne sposoby, głównie z użyciem regionalnej oliwy, czosnku i pietruszki stanowią idealny posiłek – smaczny, zdrowy i przede wszystkim lekki. Popularne są odważne połączenia smaków jak na przykład daktyle owinięte bekonem i podpieczone. Ale i dania proste jak pieczarki pieczone w oliwie z czosnkiem i podane ze świeżą pietruszką smakują równie doskonale.


W Hiszpanii przerwa na kawę jest chwilą, którą się celebruje. Twarze wystawione do słońca powoli spijają czarny napar z filiżanek, a do tego koniecznie musi być podane coś słodkiego. Co spróbować na Majorce? Koniecznie Ensaimady – to popularne ciastko drożdżowe, posypane cukrem pudrem rozpływa się w ustach. Jest delikatne i puszyste. Idealne. Często można je spotkać w ciekawej kombinacji przekładane kremem, albo podawane z regionalnymi przetworami z owoców (głównie pomarańczy). Innym wyborem jest maślany, świeży croissant, również bardzo popularny na Majorce.