Jak samemu zorganizować wakacje?

Zastanawiasz się czy warto samodzielnie planować wakacje?
Sprawdź, jak krok po kroku zorganizować wyjątkowy wyjazd.

Szczególnie ten na Majorkę.


1. Pogoda. Majorka leży w strefie subtropikalnej klimatu śródziemnomorskiego – co to oznacza? Oznacza przede wszystkim ciepłe lato i przyjemną zimę. To co wybierzecie zależy od Was – jeśli nie przeszkadzają Wam turyści (których, bądź co bądź, jest sporo na Majorce), a uwielbiacie temperatury powyżej 30 stopni i korzystanie z ciepłych kąpieli w morzu, to zdecydowanie terminy od czerwca do października będą najlepsze. Jeśli chcecie oderwać się od polskiej jesieni, lub nie możecie doczekać się wiosny, to na Majorce zaznacie przyjemnego ciepła w okolicach 20 stopni. Zima na Balearach to mniej więcej okres od połowy listopada do końca lutego – temperatury sięgają maksymalnie 15 stopni w ciągu dnia. Dla większości tubylców są to mrozy nie do wytrzymania, dlatego właściciele na ten okres zamykają większość restauracji i sklepów, a oni sami i ich pracownicy uciekają na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie. Stąd też zimowe wakacje na Majorce mogą być nieco utrudnione w powodu braku dostępu do niektórych atrakcji.

2. Samolot. Choć może się wydawać skomplikowane, to rezerwacja biletu na samolot w niskiej cenie jest dziecinnie łatwa. Mieszkańcy zachodniej Polski mogą polować na bilety z Berlina – tam nawet w okresie letnim można kupić je nawet po 9 euro za lot w jedną stronę! I nie, nie oznacza to, że lot powrotny będzie słono Was kosztować. Najczęściej jest to również kwota w granicach 9 euro. Sezonowe wyloty najlepiej planować z 5-6 miesięcznym wprzędzeniem, wtedy linie lotnicze proponują bilety w najlepszych cenach. Bardzo pomocne są wyszukiwarki lotów – podpowiedzą Wam, które linie lotnicze mają promocje na ten kierunek. Najkorzystniej kupić jednak bilet u przewoźnika, jak wiadomo pośrednicy również pobierają dodatkowe opłaty. Nie przestraszcie się dodatkowych kosztów takich jak bagaż kabinowy czy miejsca tuż obok siebie. W ogólnym rozrachunku Wasze bilety w dwie strony z całym pakietem nie przekroczą ceny 90 euro za dwie osoby w obie strony.

3. Nocleg. Hotele, apartamenty, hostele – to od Was zależy na jaki komfort postawicie. Na różnych stronach można zarezerwować hostele w wieloosobowych pokojach. Najbardziej popularne są hotele – te z jedną gwiazdką są opcją dla chcących podróżować tanio i z opcją w miarę znośnego noclegu. Dobry standard zaczyna się od 3 gwiazdek wzwyż. Ceny? Zależy kiedy zarezerwujecie nocleg. Jeśli jest to z odpowiednim wyprzedzeniem (jak w przypadku biletów lotniczych) to dobry hotel blisko morza uda Wam się zarezerwować na tydzień nawet za niecałe 2 tys zł. Coraz bardziej popularne stają się wynajem całych domów – to idealne rozwiązanie dla większej grupy podróżujących, a co ciekawe w dobrej cenie można natrafić na piękne wille z prywatnym basenem.

4. Samochód. Wyspa jest duża, nawet próby podróży autobusami mogą wiązać się z kilkugodzinnymi przejazdami. Hiszpanie i turyści jeżdżą bezpiecznie, a drogi są w świetnym stanie. Popularne wypożyczalnie proponują opcje wynajmu z zwrotną kaucją (obciążenie karty kredytowej na sumy nawet 1 700 euro, w przypadku uszkodzenia samochodu kwota szkody jest potrącana z zablokowanej sumy), lub zalecają dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Co jest bardziej korzystne? Oczywiście dla podróżującego mniej kosztowna jest kaucja, w końcu na wyspie jest bezpiecznie. Jednak jeśli ktoś nie posiada karty kredytowej, lub nie chce ponosić żadnego ryzyka to lepiej skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia, które zazwyczaj kosztuje maksymalnie 100 euro. Sam wynajem auta na tydzień to zdecydowanie niewielki koszt 200-300zł (polecana jest opcja wynajmu auta full to full, czyli odbieramy z pełnym bakiem i zwracamy również z zatankowanym bakiem).